От време на време споменаваме «нашият екип направи това или онова»… Но кои са тези, зад думите «нашия екип»? Всеки понеделник ние ще ви запознаваме с един от членовете на този екип. И тази седмица бихме искали да ви представим Председатела на Изпълнителния комитет на Асоциация CORE господин . Той е млад, упорит, отдаден пътешественик. Но нека сам разкаже за себе си.
.САЙТ и .ОНЛАЙН: Здравей, Илия! Ти си Председател на Изпълнителния Комитет на Асоциацията CORE, а си само на 27! Как успя да го постигнеш?
: Най хубавите събития в нашия живот обикновенно се случват неочаквано. В края на 2010 година научих, че в CORE ще има избори за нов член на Изпълнителния Комитет. Понеже компанията, в която работя, е член на Асоциацията още от 2008 година, реших да опитам. Целта ми беше да пренеса в организацията малко източно-европейски дух. През август 2012 година бях избран за Председател. От значение беше моят опит, а не възрастта ми, тъй като работя в индустрията на домейни от 2006-та година.
.САЙТ и .ОНЛАЙН: Наистина кога започна твоята Интернет кариера и как?
: За първи път докоснах компютър в 5-ти клас. Опитах някои неща… учих се. Много харесвах приключенческите игри, а в 8-9 клас, благодарение на един софтуер за съдаване на подобни игри, успях да направя първия си продукт. Играта дори беше публикувана в списание PCMANIА. Спомням си, как им я занесох на дискета (а вече почти никой не ги ползваше), но те я копираха и публикуваха.
През 2001-2002 се заинтересувах от Linux, започнах да посещавам изложби за Linux и през 2003-та година заедно с цял екип от хора завършихме първата българска дистрибуция на Linux. От тук стартира моят интерес към DNS. Започнах и да чета допълнително…
.САЙТ и .ОНЛАЙН: Известно ни е, че ти си основният вдъхновител за създаването на българския домейн на кирилица .бг. Разкажи ни повече за този проект: кога започна той, как, до къде стигна? Как изобщо попадна в света на домейните?
: През 2006-2007 имаше много дискусии относно бъдещето на латинския домейн .bg, аз също участвах в някои от тях. В резултат се мобилизирах и заедно с няколко български компании от бранша създадохме сдружение УНИНЕТ, целта на което беше и сега е: създаването и управлението на домейна .бг на кирилица с цел да се види алтернативен модел за управление на национален домейн.
Трябваха ни консултанти и лобисти. След дълго търсене успях да намеря една фирма и човек, който ми помогна тогава и досега остана мой приятел и партньор. Той ме посъветва, как да оформя документите, с кого да се срещна. УНИНЕТ представи нашия проект пред ICANN. А аз бях поканен на срещата на ICANN в Лос Анджелис през октомври 2007 г. Там за първи път се запознах с водещите лица на организацията, с нейната структура и начин на работа.
През 2009 година българското Министерство на Транспорта, Информационните Технологии и Съобщениятата официално подаде заявка за домейна .бг, но получи отказ с оправданието, че домейна в голям процент прилича и може да се обърка с вече съществуващия домейн на Бразилия .br. През 2011-а заявката отново беше отхвърлена. Нищо не се промени. Аз от своя страна се опитвах да повдигам тази тема, водейки преговори с представители на Бразилия, ICANN, нашето правителство, а също така с представители на Гърция и ЕС, които се намират в подобна ситуация. Бяха изпробвани всички възможни начини. През март тази година стартира официална процедура за обжалване. Важен е резултатът, а той е положителен. Официално на последната среща отново в Лос Анджелис на ICANN сега през октомври 2014а .бг получи одобрение.
.САЙТ и .ОНЛАЙН: Поради работата си пътуваш много. Къде си се чувствал най-добре и защо?
: На първо място за мен е Сидни, заради хората, сградите, спокойствието. Веднага след него се нарежда Сингапур заради природата и приятелските настроени хора. И на трето, разбира се, е Лондон с неговата невероятна архитектура.
.САЙТ и .ОНЛАЙН: Ние, от екипът на домейните .САЙТ и .ОНЛАЙН, който ти ръководиш, те познаваме като уравновесен и спокоен ръководител. Как успяваш да запазиш спокойствие в най-стресовите ситуации? Дай съвет.
: Сещам се за една поговорка: «Ако нещо може да се промени, то ще се промени така или иначе — няма смисъл да се притесняваме. А ако нищо вече не може да бъде променено, тогава изобщо няма за какво да се притесняваме». Това е част от моята философия.
.САЙТ и .ОНЛАЙН: Разкажи ни, как се роди идеята за създаването на домейните на кирилица .САЙТ и .ОНЛАЙН?
: CORE търсеше проекти, които биха развивали местните езици и култури. След като аз станах член на Изпълнителния Комитет се появи идеята за домейни на кирилица, а аз се оказах най-подходящата личност, за да я осъществя.
Самите думи бяха избрани защото искахме от едната страна да имаме нещо общо за 4-рите езика (български, белоруски, руски и украински), а от другата страна — нещо, което няма да повтаря вече съществуващи домейни от първо ниво.
.САЙТ и .ОНЛАЙН: Знаем, че всяко едно ново начало никак не е лесно, но какво се случи след това?
: За нови домейни се е говорело винаги. След 2008-а година беше взето решение да се подготви такава програма. Тя беше одобрена през 2011-а на срещата на ICANN в Сингапур. След множество отлагания, проблеми, технически спирания, правилни или не решения през октомври 2013-а година първите 4 от новите домейни бяха делегирани и пуснати в Интернет пространството.
.САЙТ и .ОНЛАЙН: Следователно .САЙТ и .ОНЛАЙН са стартирали и от 2 април тази година всеки желаещ може да си ги купи напълно свободно. Какво е чувството, когато твоя проект заживее реален живот? Дали твоите очаквания се оправдаха?
: За първи път имаме на пазара общи, свободни и разпознаваеми домейни на кирилица от първо ниво — доволен съм от постигнатото. Очакванията ми се оправдаха, въпреки че всички очакват огромни продажби. Нека да почакаме една година и после да смятаме.
.САЙТ и .ОНЛАЙН: Какво ще пожелаеш на себе си, на твоя екип, на CORE и на домейните .САЙТ и .ОНЛАЙН?
: Желая ни да се развиваме и да работим с все по-голямо количество нови проекти и нови домейни, да разширяваме географията на нашите офиси и да надминем днешните ни постижения.
Comments are closed.